Sprzedaż auta do skupu – jak otrzymać zwrot OC?
Wykup OC jest obowiązkowy dla każdego kierowcy. Polisę nabywa się zazwyczaj na 12 miesięcy, może się jednak zdarzyć, że właściciel straci swój samochód przed upływem tego okresu. Czy w przypadku sprzedaży samochodu do skupu można liczyć na zwrot opłaconej składki?
Komu przysługuje zwrot ubezpieczenia OC?
O zwrot składki można się starać tylko w przypadku rozwiązania umowy, kiedy ochrona nie ma już zastosowania. Dzieje się tak na przykład po wyrejestrowaniu pojazdu oraz przedstawieniu zaświadczenia o kasacji samochodu w stacji demontażu. Choć to kierowca korzysta ze zniżek, a na wysokość składki wpływa m.in. jego wiek, historia ubezpieczeniowa oraz czas posiadania prawa jazdy, to polisa przypisana jest do konkretnego pojazdu, a nie jego właściciela. Dlatego właśnie przy sprzedaży samochodu polisa OC przechodzi automatycznie na nabywcę.
Nowy właściciel może zrzec się polisy, ale nie musi. Osoby prywatne często zachowują przejętą składkę OC, ale skup aut w Bydgoszczy – https://kupimyauto.com/wypowiada zakupioną przez kierowcę polisę, dzięki czemu może on ubiegać się o zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ochrony. Do zwrotu OC potrzebne jest zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu lub powiadomienie o sprzedaży. Wymagane dokumenty można przesłać tradycyjną pocztą, ale dużo wygodniej jest to zrobić online, poprzez formularz na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego albo e-mailem.
Jak wylicza się zwrot składki?
Składka wypłacana jest za cały niewykorzystany okres ochrony. Polisa zawierana jest na konkretny okres – 12 miesięcy, dlatego łatwo można wyliczyć ile kosztuje dzienna opłata, bo wystarczy podzielić zapłaconą kwotę przez 365. Następnie trzeba określić, ile dni pozostało do zakończenia okresu ochrony, i pomnożyć tę liczbę przez dzienną stawkę – dokładnie taką sumę wypłaci ubezpieczyciel, przelewając ją na konto klienta. Na zwrot niewykorzystanej składki towarzystwo ubezpieczeniowe ma 14 dni od wypowiedzenia umowy ubezpieczenia.
Co w sytuacji, kiedy polisa została zakupiona na raty? Wtedy oczywiście zwrot dotyczy jedynie uregulowanej części składki, a nie pełnej sumy – jeśli do końca umowy zostało np. siedem miesięcy, ale klient wpłacił tylko pierwszą ratę na pół roku, to zwrot obejmować będzie czas jednego miesiąca, a nie siedmiu. Wypłata realizowana jest na konto bankowe klienta, jeśli jednak nie chce on podać numeru swojego konta, ubezpieczyciel wysyła pieniądze przelewem pocztowym na adres domowy.
Potwierdzenie na piśmie
Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży, skup aut w Toruniu – https://kupimyauto.com/skup-aut-torun/ staje się nowym właścicielem pojazdu. Jeśli zdecyduje się wypowiedzieć polisę OC, musi to potwierdzić na piśmie – sama ustna deklaracja nie wystarczy, aby sprzedawca mógł ubiegać się o zwrot pieniędzy ze składki. Pisemne wypowiedzenie umowy OC powinno być oddzielnym dokumentem, a nie zapisem w umowie kupna-sprzedaży.
Inne ubezpieczenia, jak na przykład ASS i NNW, są dobrowolne, dlatego nie przechodzą na nowego właściciela pojazdu. W tym przypadku wystarczy poinformować ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu i niewykorzystana składka zostanie przelana na konto kierowcy.