Mało kiedy zdajemy sobie sprawę, iż na początku lat 90 tych mało które auto posiadało katalizator, co w dzisiejszych czasach wydaje się niemożliwe, wymagane jest przez nas posiadanie właśnie takiej części w naszych samochodach.
Oczywiście najważniejszym założeniem, narzucenia nam takiego obowiązku było nic innego jak skuteczne i efektywne ograniczenie spalin które powstają podczas pracy silnika, i jakie mają niekorzystny wpływ nie tylko na środowisko ale również nasze zdrowie., Katalizator określany również jako konwerter kataliczny lub co ciekawe reaktor, zalicza się aktualnie do jednych nie tylko z podstawowych ale też najważniejszych części które występują w układzie wydechowym każdego auta, lub innego pojazdu jaki posiada silnik spalinowy. Jak wspomniano oraz powiedziano powyżej, ma on umożliwić maksymalne obniżenie szkodliwych substancji występujących w gazach wydechowych oraz zawartych w spalinach, które są potem emitowane przez taki pojazd. Katalizator podobnie jak wszystkie inne części samochodowego, może ulec uszkodzeniu zwłaszcza tutaj pojawia się kwestia odnosząca do jego zanieczyszczenia, a także pojawienia się problemów z jego prawidłowym działaniem. Dostrzeżemy to poprzez między innymi spadek osiągów auta i niedrożny układ wydechowy, katalizator daje o sobie też znać w momencie pojawienia się hałasu w trakcie jazdy oraz w sytuacji gdy podczas wciskania gazu z układu wydechowego dochodzi specyficzny dźwięk.
Czy katalizator ma negatywny wpływ, na moc którą wytwarza nasz samochód?
Dobrze też wyjaśnić pewną ważną kwestię, a więc tą dotyczącą negatywnego wpływu katalizatora na moc silnika, a także ograniczenia jej przez co wielu kierowców decyduje się na jazdę z uszkodzonym czy nawet wyciętym katalizatorem. Pamiętajmy, iż wedle polskiego prawa brak katalizatora może doprowadzić nie tylko do wysokiego mandatu, jaki czeka nas podczas kontroli ale też nie uzyskaniu pozwolenia na jazdę takim pojazdem w dowodzie rejestracyjnym, w przypadku jego uszkodzenia zaleca się jego regenerację.