Okresowe badania stanu technicznego pojazdu

Każdy pojazd silnikowy powinien przechodzić okresowy przegląd, badanie techniczne które może wykryć różnego rodzaju problemy.

Jak wiadomo w pojazdach znajduje się wiele elementów ruchomych, które mogą z czasem zostać zużyte, dobrym przykładem są klocki hamulcowe czy elementy zawieszenia. Oczywiście należy sprawdzić wszystkie płyny, płyn hamulcowych jak również płyny, które uzupełniamy na bieżąco, przykładowo płyn do spryskiwaczy. Wiele elementów, które wydają się pozornie błahe wpływa na nasze bezpieczeństwo, także na bezpieczeństwo innych użytkowników drogi. Dlatego też samochód czy też motocykl powinien być sprawdzony pod wieloma względami.

Okresowe badania stanu technicznego pojazdu

Jakie badania wykonuje stacja kontroli pojazdów?

Sprawdzane są przykładowo koła, układ jezdny, opony powinny posiadać odpowiedniej wysokości bieżnik, nie powinny być zbytnio zużyte, aby prawidłowo odprowadzały wodę w czasie jazdy. Dodatkowo pojazdy nie może zbaczać z drogi, dlatego warto wykryć ewentualne luzy na elementach układu kierowniczego, układu odpowiedniego odpowiedzialnego za skręt kół. Oczywiście sprawdzane są hamulce, w tym przypadku najczęściej zużywane są klocki ale w niektórych przypadkach w starszych pojazdach może zdarzyć się iż należy wymienić tarczę. Naturalnie podczas kontroli pojazdu sprawdzana jest siła hamowania, Warto zwrócić uwagę, iż jeżeli hamulce po jednej ze stronie hamują z większą mocą, wówczas pojazd może zbaczać z drogi podczas hamowania. Dlatego należy wykonać wiele testów, które mogą wychwycić pozorne zagrożenia.

Oczywiście należy sprawdzić także filtry, może być to filtr powietrza, filtr oleju czy też filtr paliwa. Ich zadaniem będzie wyłapywanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, filtr powietrza oraz filtr paliwa będą odpowiedzialne za dostarczanie odpowiedniej jakości powietrza oraz paliwa do stworzenia mieszanki. Będzie to bezpośrednio wpływało na moc silnika. Badane są także spaliny, w ten sposób można wykryć pewne nieprawidłowości w pracy silnika, w tworzeniu i dobieraniu mieszanki.

Należy pamiętać iż przeglądy trzeba wykonywać w przypadku starszych pojazdów co roku. Tego typu przegląd wykona stacja kontroli pojazdów Lublin jest miastem gdzie możemy wykonać różne badania. Dzięki temu nasz samochód może poruszać się po drogach. W przypadku kiedy auto jest niesprawne, lub też nie posiada przeglądu, może zostać odebrany nam dowód rejestracyjny. Obecnie nowe przepisy przewidują także większą stawkę za przegląd w przypadku przekroczenia terminu wykonania przeglądu o 30 dni.