Podstawowe informacje na temat technologii druku 3D

Technologię druku przestrzennego opracował Charles Hull w roku 1984, a w 1986 roku została ona przez niego opatentowana jako Stereolitografia.

Hull zajął się prowadzeniem firmy, która trudniła się produkowaniem drukarek trójwymiarowych. Warto zaznaczyć, że w roku 1988 opracowano inną technologię wykorzystującą osadzanie topionego materiału. Twórcą tej technologii był Scott Crump. Od tego czasu technologia związana z drukiem 3D zaczęła się stale rozwijać. W 2006 roku wyprodukowano pierwszą drukarkę 3D stworzoną z myślą o zastosowaniach domowych. W XXI wieku z kolei rozpoczęto działania związane z technologią druku 3D wykorzystywaną w branży medycznej.

Podstawowe informacje na temat technologii druku 3D

Druk trójwymiarowy – co jeszcze warto o tym wiedzieć?

Drukowanie trójwymiarowe to profesjonalny proces bazujący na skutecznym działaniu nowoczesnych drukarek. Są one stosowane do wytwarzania wielu rodzajów przedmiotów na bazie przygotowanego komputerowego projektu trójwymiarowego. Jako materiał stosowany w procesach druku 3D wykorzystuje się PLA, ABS, nylon oraz wiele innych materiałów bazowych, które są zmielone i posiadają formę proszku. Materiały takie znajdują się w łożu drukarki, a następnie trafiają do głowicy realizującej projekt drukarski 3D.

W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są różnego typu technologie 3D. Są one zróżnicowane pod względem swoich możliwości czy też branż i dziedzin życia, w których można je zastosować. Druk trójwymiarowy to technologia, którą można podzielić na różne metody charakteryzujące się zróżnicowaną dokładnością, materiałem wykorzystywanym do tworzenia przedmiotów czy tez metodami nakładania materiału bazowego. Ważnym czynnikiem jest też szybkość wykonywania zadań. Dzięki drukarkom 3D możliwe jest tworzenie elementów trójwymiarowych z tworzyw sztucznych, przedmiotów z materiałów topliwych, półproduktów potrzebujących dalszej obróbki, elementów maszyn, prototypów, itp.

Na obszarze naszego kraju dostępne są profesjonalne firmy zajmujące się drukowaniem 3D. Profesjonalna drukarnia 3d korzysta z innowacyjnych technologii opisanych powyżej. Umożliwiają one tworzenie wielu różnych elementów. Oferty takich przedsiębiorstw zostały przygotowane nie tylko dla klientów indywidualnych, ale również dla firm, które działają w wielu branżach.