Skąd się wzięły diody LED?

Oświetlenie LED reprezentuje najnowsze osiągnięcia w branży oświetleniowej. Efektywność energetyczna i znaczna żywotność technologii LED ma cały potencjał zmiany sposobu, w jaki przedsiębiorstwa oświetlają swoje obiekty poprzez zmniejszenie kosztów energii elektrycznej i ogólnego zużycia energii.

LED oznacza diodę elektroluminescencyjną. LED jest urządzeniem półprzewodnikowym, generującym światło w procesie zwanym elektroluminescencją. Gdy przepuszczasz prąd elektryczny przez materiał półprzewodnikowy, emituje on światło widzialne. Jako taka, dioda LED kontrastuje dokładnie z ogniwem fotowoltaicznym, które jest ogniwem stosowanym w układach słonecznych do przekształcania światła widzialnego w energię elektryczną. Od lat wiemy o technologii stojącej za diodami LED. Przyczyniając się do rozwoju tranzystorów półprzewodnikowych, technologia LED pomogła wylądować astronautom na Księżycu i umożliwić stworzenie przenośnych radiotelefonów AM. Na początku lat 60. młody naukowiec pracujący dla General Electric opracował pierwsze diody LED. Firmy po raz pierwszy wykorzystały je jako lampki kontrolne do obwodów drukowanych i stały się znane ze swojej trwałości i wydajności energetycznej. Wiele krajów wykorzystało diody LED drugiej generacji, które stały się dostępne w latach 80. i 90. jako zamienniki tradycyjnej żarówki w lampach ulicznych. Niektóre osoby zaczęły eksperymentować z wykorzystaniem ich jako zamiennika świetlówek w znakach zewnętrznych.

Obecnie mamy do czynienia z diodami LED trzeciej generacji. Ta najnowsza generacja ma dłuższą żywotność, jest bardziej trwała, działa lepiej i jest bardziej energooszczędna niż jakiekolwiek inne źródło oświetlenia. Wiele obiektów przemysłowych, komercyjnych i mieszkalnych wykorzystuje teraz diody LED do szerokiego zakresu zastosowań. Dlatego oświetlenie led LED LABS oferuje wiele korzyści dla przedsiębiorstw przemysłowych i komercyjnych, które są zainteresowane zmniejszeniem zużycia energii i kosztów. W porównaniu do żywotności przeciętnej żarówki, żywotność diody LED jest znacznie lepsza. Średnia żarówka trwa około tysiąca godzin. Żywotność przeciętnego światła LED wynosi 50 000 godzin.