Hałaśliwe i nieprzyjemne chrapanie

Chrapanie jest dolegliwością, która sprawia nam wiele problemów, dlatego też jeżeli chrapiemy powinniśmy szybko zlokalizować przyczynę chrapania i podjąć odpowiednią kurację.

Chrapanie będzie niekorzystnie wpływało na nasze samopoczucie w ciągu całego dnia, będziemy czuli się zmęczeni i apetyczni. Z pewnością wpłynie to niekorzystnie na naszą wydajność w pracy, będzie także wpływało na naszego partnera, który także nie będzie się wysypiał. Pod względem akustycznym można zasadniczo rozróżnić dwa rodzaje odgłosów chrapania: regularne, harmonijne chrapanie, które jest również znane jako chrapanie nawykowe lub zwykłe. Jednak chrapanie jest bardziej niebezpieczne, gdy towarzyszą mu głośniejsze dźwięki. Chrapanie to często pojawia się, gdy drogi oddechowe są ponownie otwierane pod koniec bezdechu sennego, są to przerwy w oddychaniu spowodowane zamknięciem górnych dróg oddechowych podczas snu. Jest to spowodowane szybkim przepływem powietrza przy ponownym oddychaniu. Głośność odgłosu chrapania jest mierzona fizycznie na podstawie siły dźwięku. Podawany jest w decybelach, przy poziomie głośności powyżej 70 dB może być to duży problem. Zasadniczo chrapanie jest spowodowane wibracjami struktur tkanek miękkich przy skurczach górnych dróg oddechowych podczas oddychania podczas snu. Wyzwalaczem jest zmniejszenie napięcia mięśni w okolicy górnych dróg oddechowych, jeśli powietrze musi przejść przez węższe drogi oddechowe, przepływ powietrza wzrasta. Powietrze przepływa szybciej w tych wąskich obszarach podczas wdechu. Przyspieszony przepływ powietrza powoduje wibracje tkanek miękkich w gardle. Podniebienie miękkie i struktury gardła drgają wówczas pojawia się charakterystyczny odgłos chrapania.

Jeśli podniebienie miękkie zaczyna trzepotać przy silnym i burzliwym przepływie powietrza, wydzielina śluzowa ulega zawirowaniu, a błona śluzowa jest podrażniona.

Podczas wdychania wydzielina wzbogacona patogenami i enzymami dostaje się wraz z przepływem powietrza do oskrzeli i płuc. To wyjaśnia, dlaczego osoby chrapiące częściej skarżą się na kaszel, przewlekłe zapalenie oskrzeli i infekcje dróg oddechowych. Oczywiście dostępne są różnego rodzaju tabletki na chrapanie, mogą działać na nasze drogi oddechowe, poprawiając przepływ powietrza. Warto sprawdzić różne sposoby na chrapanie na stronie: http://sposobynachrapanie.pl.