Oferta instytucji pożyczkowych: pytania i odpowiedzi

Chociaż oferta dzisiejszych instytucji pożyczkowych z każdym kolejnym rokiem cieszy się coraz większym uznaniem ogromnej rzeszy klientów, to jednak sama branża pożyczkowa nadal stanowi dziedzinę, wokół której pokutuje wiele różnego rodzaju mitów, przekłamań oraz stereotypów. Niestety, bardzo często błędne przekonania na temat instytucji pożyczkowych oraz oferowanych przez te podmioty usług są powielane na przykład przez portale internetowe lub dziennikarzy prasowych.

Zapewne to właśnie owa negatywna otoczka sprawia, że wielu klientów z dużą dozą rezerwy podchodzi do takich rozwiązań, jak na przykład pozabankowe pożyczki krótkoterminowe. Czy jednak rzeczywiście jest się czego obawiać? Przyjrzyjmy się nieco dokładniej najczęściej spotykanym mitom oraz stereotypom związanym z sektorem pożyczek pozabankowych.

Oferta instytucji pożyczkowych: pytania i odpowiedzi

1. Czy sektor pożyczkowy podlega regulacji ze strony odpowiednich instytucji?

Odpowiedź brzmi: tak. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, jednak działalność instytucji pożyczkowych jest regulowana przez odpowiednie przepisy polskiego prawa, w tym przede wszystkim przez zapisy Ustawy o Kredycie Konsumenckim. Ustawa ta reguluje między innymi:

  • Maksymalną dopuszczalną wysokość kosztów pożyczki
  • Obowiązek informowania przez pożyczkodawców o kosztach pożyczki
  • Obowiązek rejestracji pożyczkodawcy pozabankowego w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych działającym przy Komisji Nadzoru Finansowego
  • Rynek takich rozwiązań, jak pozabankowe pożyczki krótkoterminowe czy też długoterminowe pożyczki ratalne jest więc usystematyzowany oraz podlega kontroli. Dodatkowo, sposób działania instytucji pożyczkowych jest często badany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

2. Czy „instytucja pożyczkowa” i „parabank” to jedno i to samo?

Absolutnie nie! Instytucja pożyczkowa to rzetelny podmiot figurujący we wspominanym powyżej Rejestrze Instytucji Pożyczkowych działającym przy Komisji Nadzoru Finansowego. Tak zwane parabanki pożyczkowe to natomiast podmioty, które działają w obrębie tak zwanej szarej strefy, często balansując na granicy przepisów lub też łamiąc te przepisy. Wbrew pozorom, zweryfikowanie statusu prawnego pozabankowego pożyczkodawcy wcale nie należy do zadań trudnych. Wystarczy bowiem sprawdzić, czy konkretna firma jest obecna w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych.

3. Czy pożyczki „za darmo” naprawdę są darmowe?

Tak. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że oferta pożyczek przy RRSO wynoszącym 0% w każdym wypadku stanowi element oferty promocyjnej instytucji pożyczkowych. Dla klienta oznacza to, że możliwość skorzystania z promocji będzie warunkowana między innymi przestrzeganiem regulaminu promocji pożyczki przy RRSO 0%. Jednym z najważniejszych punktów tego rodzaju regulaminów zawsze jest konieczność spłaty pożyczki w terminie przewidzianym przez umowę zawartą pomiędzy klientem a firmą pożyczkową.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że w skład RRSO nie wchodzą prowizje za przedłużenie pożyczki albo jej refinansowanie. Oznacza to, że chcąc przedłużyć umowę pożyczki przy RRSO 0%, klient będzie musiał uiścić jednorazową opłatę za skorzystanie z opcji przedłużenia.

4. Czy pożyczki krótkoterminowe są dostępne tylko przez przelew na konto bankowe?

Odpowiedź brzmi: nie. Obecnie coraz większa liczba pożyczkodawców, którzy oferują czy to pożyczki krótkoterminowe, czy to pożyczki ratalne, daje swoim klientom możliwość wypłaty całej kwoty pożyczki poprzez czek GIRO. W tej sytuacji wypłata pożyczki odbywa się po prostu na poczcie. Klient na dobrą sprawę nawet nie musi posiadać rachunku bankowego. Standardowo opłata za skorzystanie z opcji wypłaty pożyczki przez czek GIRO wynosi 4 zł.

5. Czy korzystanie z pożyczek pozabankowych jest bezpieczne?

Tak, ale należy zachować pewne środki ostrożności. Przede wszystkim należy zweryfikować status prawny firmy, która oferuje nam np. pożyczki krótkoterminowe. Najlepiej jest również korzystać z ofert tych instytucji pożyczkowych, które posiadają wyrobioną renomę oraz ugruntowaną pozycję na rynku. W przypadku firmy, która w skali roku obsługuje setki tysięcy klientów, możemy mieć pewność, że podmiot ten był niejednokrotnie poddawany kontroli przez UOKiK.

Zobacz więcej informacji o pożyczkach krótkoterminowych, wejdź na stronę https://www.centrumpozyczek360.pl/darmowe-pozyczki i dowiedz się więcej.