Mapy drogowe GPS

Obecnie mapy cyfrowe wyparły już mapy tradycyjne papierowe, bardzo wielu kierowców korzysta z systemów GPS które pozwalają wybrać najlepszą trasę, pokazują aktualną lokalizację.

Ponadto są to także systemy które mogą pokazać nam gdzie w danej chwili nie występują utrudnienia ruchu, korki, są to także rozwiązania które pozwolą uniknąć kontroli drogowej. Oczywiście z tych rozwiązań korzystają kierowcy samochodów ciężarowych, dzięki temu mogą szybko pokonywać trasę, unikać utrudnień, z pewnością jest to oszczędność czasu oraz paliwa.

Mapy drogowe GPS

Jak lokalizować pojazdy?

Naturalnie dzięki systemom GPS możemy także lokalizować pojazdy, obecnie coraz częściej stosuje się specjalne lokalizatory które ukryte są w danym samochodzie. Także w samochodach osobowych montuje się obecnie tego rodzaju systemy lokalizacyjne, które pozwalają szybko zlokalizować autem w przypadku kradzieży. System sprawdza się także w przypadku kiedy firmy chcą kontrolować swoją flotę samochodów ciężarowych, lepiej zarządzać logistyką i transportem.

W przypadku pojawienia się różnego rodzaju utrudnień na trasie dyspozytor ruchu w firmie transportowej może poinformować kierowcę o utrudnieniach, wówczas można szybko wybrać drogę alternatywną. Oczywiście może to zrobić pracownik z centrali, a także kierowca programując inną trasę na swoim systemie GPS. Jest to szczególnie ważne kiedy firmy chcą zoptymalizować koszta, przewozić towary jak najszybciej, czasem także klienci chcą być informowani kiedy dotrze dostawa tak aby przykładowo przygotować magazyn, dlatego też lokalizacja jest bardzo ważnym i potrzebnym narzędziem logistycznym.

Oczywiście lokalizacja pojazdów na mapie to obecnie bardzo rozbudowane systemy ponieważ firmy logistyczne mogą śledzić wszystkie swoje samochody ciężarowe. Dzięki temu dowiemy się na bieżąco gdzie znajduje się dany pojazd. Można zatem przewidywać kiedy dana ciężarówka będzie wolna. Jeżeli dostaniemy dodatkowe nieoczekiwane zamówienie, będziemy wiedzieli którą ciężarówkę wysłać.