Jak ubezpieczyć pojazd historyczny?

Na obszarze Polski oraz wielu innych krajów można zauważyć bardzo duże zainteresowanie samochodami charakteryzującymi się wieloletnim stażem.

Nie chodzi tutaj o stare pojazdy w złym stanie technicznym tylko o pojazdy zabytkowe, które posiadają dużą wartość historyczną. Wiele osób zastanawia się nad tym czy właściciele takich aut muszą posiadać wykupione obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Istnieją jednak pewne wyjątki w tej kwestii. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Jak ubezpieczyć pojazd historyczny?

Samochody historyczne, a ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej

Przede wszystkim należy ustalić co kryje się pod pojęciem pojazdu historycznego. OC dla pojazdów historycznych nie obejmuje kilkudziesięcioletnich samochodów w złym stanie technicznym. Auta zabytkowe i historyczne są bowiem utrzymywane w jak najlepszym stanie, tak aby ich wartość kolekcjonerska była bardzo wysoka. W przypadku uzyskania pozytywnej opinii rzeczoznawcy, samochód taki otrzymuje żółtą tablicę z symbolem starego auta.

Stan techniczny samochodu jest uwzględniany przez towarzystwa ubezpieczeniowe podczas obliczania składki. W przypadku takich aut nie można naliczać zwyżek za wiek auta. Co więcej, sporo firm ubezpieczeniowych oferuje specjalne zniżki dla właścicieli samochodów zabytkowych. Ubezpieczenia takie mogą być dużo tańsze, ale przed ich zawarciem warto skonsultować się z dobrym specjalistą, który pomoże w wybraniu najkorzystniejszej oferty. Warto pamiętać, że OC dla aut zabytkowych nie jest konieczne zawsze. Istnieją pewne sytuacje, w których nie trzeba go posiadać.

Wiele osób zastanawia się czy 40 letni pojazd musi mieć oc? Właściciele aut historycznych nie muszą posiadać takich polis, jeśli ich samochody są garażowane lub wystawiane jako eksponaty. Składki należy płacić wyłącznie wtedy, gdy pojazd jest użytkowany w ruchu drogowym. Jest to więc spore ułatwienie, które sprawia, że właściciele takich samochodów nie muszą ponosić żadnych dodatkowych kosztów.