Choroby zbóż zmniejszające plony

Choroby zbóż mogą przyczynić się do dużo mniejszych plonów, w tym przypadku straty mogą wynosić przykładowo 20 czy 30%, co może być dużym problemem dla niektórych rolników, może być to granica opłacalności uprawy.

Dlatego należy zwrócić uwagę na choroby grzybicze, ich objawem będą zmiany na liściach i łodygach. Często są to charakterystyczne plamy, mogą one posiadać różne kolory, różne sposoby występowania.

Choroby zbóż zmniejszające plony

Jak pozbyć się grzyba w uprawach zbóż?

Jedną z chorób, które często występują w przypadku zboża, jest rdza brunatna, jest to choroba, która może powodować straty nawet w wysokości 50% plonów. Może pojawić się we wszystkich fazach wzrostu, objawy mogą pojawić się podczas kwitnienia. Liście, które zostają porażone zaczynają żółknąć, następnie mogą zmieniać kolor na rdzawy czy też brązowy, będą one umierały. Choroba tego typu może być przenoszona z wiatrem, deszczem. Grzyb może znajdować się także w glebie, przedostawać się poprzez układ korzenny. Dodatkowo może zostać uaktywniony podczas różnych prac polowych. Przenosi się także z innych upraw, zatem jeżeli w pobliżu znajdują się uprawy innych zbóż, również nasze uprawy mogą zostać zarażone.

Powinniśmy zatem stosować odpowiednie fungicydy, które będą zwalczały tego typu choroby. Dodatkowo możemy niszczyć samosiewy zbóż, usuwać resztki pożniwne, stosować odpowiednie nawozy oraz odmiany roślin odporne na choroby. Jednak całkowite wyeliminowanie grzybów jest często niemożliwe, dlatego też rolnicy powinni obserwować swoje uprawy, szybko reagować w przypadku pojawienia się grzyba. Pozwoli to z pewnością na zminimalizowanie strat, jeżeli uda nam się zidentyfikować choroby grzybicze w okresie wiosennym, wówczas możemy zminimalizować straty, dzięki temu choroba zostanie zatrzymana.

Osoby, które poszukują profesjonalnych rozwiązań związanych z ochroną zbóż ozimych, na stronie https://innvigo.com/zabiegi-fungicydowe-zboza-ozime/ mogą znaleźć szeroki wybór herbicydów oraz fungicydów, które pozwolą na właściwą ochronę naszych plonów. Zarówno fungicydy, jak i herbicydy będziemy mogli dostosować do rodzaju problemu, wybrać środki ochrony roślin, które najlepiej poradzą sobie z grzybami czy też chwastami, które występują w naszych uprawach.