Windykacja zagraniczna na firm

Windykacyjne ściąganie należności w przypadku firm działających w tym samym kraju jest łatwiejsze niż ściąganie należności z firmy zagranicznej.

W innych krajach obowiązują odmienne zasady, a kontakt z dłużnikami też jest zdecydowanie utrudniony nie tylko przez odległość, ale również z uwagi na specyfikę działania zagranicznych firm. Windykacja zagraniczna musi być więc powierzona firmie, która się w takich działaniach specjalizuje. Niektóre firmy windykacyjne informują swoich klientów, że specjalizują się w ściąganiu należności z firm działających poza granicami kraju. Niektóre oferują ściąganie należności tylko z konkretnych państw, inne natomiast na przykład z całego obszaru Unii Europejskiej. Problematyka związana z taką windykacją jest poważniejsza, ale czasami trzeba skorzystać z tego typu usług.
Windykacja zagraniczna na firm

Windykacja zagraniczna – jakie są wyzwania?

Jeżeli dłużnik działa w kraju, to spotkanie się z nim osobiście nie stanowi większego wyzwania nawet wtedy, kiedy windykator musi pokonać większy dystans. Inaczej sytuacja to wygląda w momencie, kiedy firma działa za granicą. Wtedy bezpośrednie spotkania często nie wchodzą w grę z powodu dużej odległości, wysokich kosztów obsługi windykacyjnej lub braku pewności, że do spotkania rzeczywiście dojdzie. Dlatego też taką windykacją powinny się zajmować wysoce wyspecjalizowane firmy, które mają już doświadczenie w podobnych sprawach i dają gwarancję skutecznych działań. Zagraniczni windykatorzy przede wszystkim muszą dobrze operować językiem obowiązującym w kraju dłużnika, żeby móc się z nim porozumieć i właściwie przygotować wszystkie dokumenty. Usługa ta jest też droższa niż windykacja na terenie kraju. Wiele firm często rezygnuje z ściągania należności zagranicznych w obawie przed tym, że stracą tylko czas i pieniądze, a należności i tak nie uda się odzyskać. Mimo wszystko windykacja zagraniczna powinna być podejmowana w celu ograniczenia nieuczciwych praktyk kontrahentów.